Audyt informatyczny – rozwijanie firmy dzięki regularnym audytom IT
Aby firmy mogły prosperować i widzieć wzrost, właściciele firm mogą rozważyć wiele rzeczy. Przykłady zawierają możliwość uczestniczenia w nowej technologii; wykorzystanie dużych zbiorów danych do podejmowania decyzji; przekształcanie modeli biznesowych, aby nadążyć za konkurencją; wchodzenie w fuzje, spółki osobowe lub przejęcia.
Cele audytów informatycznych
Wszystko to ma na celu zapewnienie firmom przewagi konkurencyjnej lub przyspieszenie ich rozwoju. Jako takie, wszystkie przedstawiają próby i możliwości. Audyt IT uwzględnia wszystkie te czynniki i ocenia procesy i systemy informatyczne i technologiczne. Po dokonaniu oceny audytor IT skutecznie oceni, jak skutecznie dostarczać wyniki lub szybko reagować na związane z nimi wyzwania.
W rzeczywistości rola audytora IT jest wyczerpująca. Wynika to z faktu, że muszą połączyć swoją unikalną wiedzę i doświadczenie.
Jaka jest rola audytora IT?
Po pierwsze, audytor IT musi być w stanie zrozumieć i skoncentrować się na podstawowych działaniach IT. A także być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, aby mogli odpowiednio doradzić. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę tempo postępu technologii. W związku z tym wymaga to od specjalistów IT wielu umiejętności. Nie tylko to, ale muszą też umieć przewidzieć przyszłość. Albo raczej już dziś zobacz zagrożenia jutra.
Łatwo założyć, że audyty IT dotyczą wyłącznie zgodności. Jednak audytorzy IT zgłaszają rozbieżności lub wyjątki od istniejących przepisów. W przeciwieństwie do zapewnienia przestrzegania ich przez ludzi i firmy, za co odpowiadają menedżerowie IT.
W rzeczywistości zgodność reguł nie jest tak istotna dla audytorów IT. Ważna jest dla nich ocena systemów i procesów IT monitorujących zgodność. A także zapewnienie, że te systemy i procesy są skuteczne, dostosowane do celu i wydajne. Ogólnie oceniają skuteczność przestrzegania przepisów. Identyfikacja, czy są one wystarczająco dobrze zaprojektowane, aby spełnić cele biznesowe i ograniczyć niepotrzebne ryzyko.
Oczywiście nie oznacza to, że nieprzestrzeganie przepisów nie jest kwestią dla audytorów. Zgodność jest raczej kwestią ryzyka. W większości przypadków nie przestrzeganie istniejących przepisów jest zwykle produktem ubocznym znacznie większego problemu. Audytor IT stara się ustalić, czy jest to wadliwy system, czy nieefektywny proces IT.