Adwokat – karne – Warszawa

Adwokat – karne – Warszawa 

W złożonym systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych obrońca pełni rolę przewodnika, obrońcy i powiernika oskarżonego. (Przynajmniej tak powinno być.) Adwokaci dzielą się zwykle na dwa obozy: adwokatów z urzędu opłacanych przez rząd i prywatnych adwokatów opłacanych przez oskarżonego. Niektórzy oskarżeni w sprawach karnych mogą sobie pozwolić na wynajęcie prywatnego obrońcy w sprawach karnych. Dla tych, których nie stać na adwokata (około osiemdziesiąt procent wszystkich oskarżonych w sprawach karnych), sąd może wyznaczyć obrońcę do reprezentowania oskarżonego (przy założeniu spełnienia określonych kwalifikacji).

Co robi obrońca w sprawach karnych?

Adwokaci adk-kancelaria.pl w sprawach karnych (prywatni i wyznaczeni przez sąd) badają fakty, badają sprawę przeciwko swoim klientom i próbują negocjować układy ze swoimi adwersarzami (prokuratorami). Umowy te mogą obejmować obniżoną kaucję, obniżone opłaty i obniżone wyroki. Ze względu na szereg czynników – presję polityczną i społeczną, przepełnione więzienia, przeładowane kalendarze sądowe – zawieranie umów zyskało na znaczeniu i stało się istotnym elementem udrażniania wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Adwokaci w sprawach karnych przesłuchują także świadków, pomagają sformułować zarzuty, analizują sprawę prokuratury, oceniają potencjalne wyroki (i prawdopodobieństwo ich wydania przez konkretnego sędziego), przeglądają procedury przeszukania i zajęcia, przesłuchują świadków i gromadzą dowody. Obrońca może również doradzić w sprawie potencjalnych konsekwencji imigracyjnych lub innych konsekwencji zarzutu, skazania lub wpisu do rejestru karnego.

Adwokaci świadczą również bardziej osobiste usługi, umożliwiając oskarżonemu sprawdzenie rzeczywistości co do możliwych wyników i pomagając oskarżonemu uporać się z frustracjami i obawami wynikającymi z wrzucenia go do systemu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. I oczywiście, jeśli nie można zawrzeć ugody, obrońca reprezentuje oskarżonego na rozprawie.

Koszt reprezentacji prawnej

Ogromnym czynnikiem, jeśli chodzi o reprezentację prawną, jest sytuacja finansowa oskarżonego i to, czy oskarżonego stać na prywatnego adwokata. Niektórzy – choć nieliczni – mają dość pieniędzy, więc płacenie za prawnika nie jest obciążeniem finansowym. Ale zorganizowanie zastępstwa prawnego często nie jest tak proste dla tych, którzy mieszczą się między tymi grupami ludzi. Najważniejsze dla sędziów jest to, że prawo do bezpłatnego (opłacanego przez rząd) obrońcy generalnie wchodzi w grę, gdy biednemu oskarżonemu grozi więzienie lub kara pozbawienia wolności.