Projektowanie uśmiechu

Projektowanie uśmiechu – cele zabiegów 

Celem estetycznej metamorfozy jest stworzenie zdrowego i stabilnego narządu żucia, w którym zęby, tkanki, mięśnie, struktury szkieletowe i stawy funkcjonują w harmonii. Bardzo ważne jest, aby planując leczenie w przypadkach estetycznych, projektowanie uśmiechu nie mogło być oddzielone od kompleksowego podejścia do opieki nad pacjentem. Osiągnięcie pomyślnego, zdrowego i funkcjonalnego wyniku wymaga zrozumienia wzajemnych powiązań między wszystkimi podtrzymującymi strukturami jamy ustnej, w tym mięśniami, kośćmi, stawami, tkankami dziąsłowymi i okluzją.

Układ i proporcje twarzy

Piękno twarzy opiera się na standardowych zasadach estetycznych, które obejmują prawidłowe ułożenie, symetrię i proporcje twarzy. Analiza, ocena i planowanie leczenia pod kątem estetyki twarzy często obejmuje podejście multidyscyplinarne, które może obejmować ortodoncję, chirurgię ortognatyczną, terapię periodontologiczną, stomatologię kosmetyczną i chirurgię plastyczną. Estetyczne podejście do opieki nad pacjentem zapewnia więc najlepsze piękno zębów i twarzy.

W praktyce klinicznej, o ile nie ma oczywistej rozbieżności na twarzy, ograniczamy naszą metamorfozę uśmiechu tylko do kompozycji uzębienia. Istnieją dwa rysy twarzy, które odgrywają główną rolę w projektowaniu uśmiechu:

  • linia między źrenicami;
  • usta.

Linia między źrenicami powinna być prostopadła do linii środkowej twarzy i równoległa do płaszczyzny zgryzu. Usta są ważne, ponieważ wyznaczają granice projektowania uśmiechu. Jeśli natkniemy się na duże rozbieżności w wyżej wymienionych dwóch czynnikach, to musimy poważnie rozważyć korektę składu twarzy, zanim podejmiemy korektę składu uzębienia.

Jak ustalić proporcje?

  • Wysokość twarzy dzieli się na trzy równe części od czoła do linii brwi, od linii brwi do nasady nosa i od nasady nosa do nasady brody.
  • Cała twarz jest podzielona na dwie części, oczy stanowią linię środkową.
  • Dolna część twarzy od nasady nosa do brody jest podzielona na dwie części, górna warga stanowi jedną trzecią, a dolna warga i podbródek dwie trzecie

Harmonizacja estetyki uśmiechu wymaga doskonałej integracji kompozycji twarzy i uzębienia. W skład twarzy wchodzą twarde i miękkie tkanki twarzy. Kompozycja dentystyczna odnosi się bardziej konkretnie do zębów i ich związku z tkankami dziąseł. Projekt uśmiechu powinien zawsze obejmować ocenę i analizę zarówno składu twarzy, jak i uzębienia.