pompa ciepła do basenu

Czy pompa ciepła do basenu i podgrzewacz do wody różnią się od siebie?

Główny sposób, w jaki basenowe pompy ciepła i grzejniki gazowe różnią się, ma związek z kosztami. Grzejniki gazowe są bardzo powszechne w sklepach z artykułami basenowymi, dzięki czemu są łatwo dostępne. Podobnie początkowy koszt zakupu i instalacji samego sprzętu jest stosunkowo niski. Jest to szczególnie ważne, jeśli w basenie lub wokół niego są już przyłącza energetyczne. Pompy ciepła do basenów są mniej popularną z tych dwóch opcji, a za instalację można również zapłacić więcej.

Plusy i minusy basenowych pomp ciepła w porównaniu z alternatywami dla gazu i propanu

Pompa ciepła dla wielu osób największa pozycja w kategorii „pro”, jeśli chodzi o pompy ciepła do basenów, wiąże się z wyżej wymienionymi względami kosztowymi. Baseny są już drogie – każda okazja do zaoszczędzenia trochę pieniędzy poprzez obniżenie kosztów eksploatacji jest zawsze mile widziana.

Tak długo, jak chcesz poczekać trochę dłużej, aż basen się nagrzeje, a poprowadzenie linii elektrycznej do basenu nie stanowi problemu, prawdopodobnie w dłuższej perspektywie zaoszczędzisz pieniądze. Jest to prawdą, mimo że ceny gazu ziemnego są zwykle niższe niż ceny energii elektrycznej w wielu obszarach. Sposób użycia każdego elementu wyposażenia ma znacznie większy wpływ, niż ludzie sądzą.

Żywotność urządzeń

Mówiąc o „długiej perspektywie”, pompy ciepła do basenów zwykle działają znacznie dłużej niż alternatywy. Nawet wykraczając poza wspomniany wcześniej fakt, że podgrzewacze gazowe mają więcej ruchomych części, basenowe pompy ciepła korzystają z „wolnej i stabilnej” pracy. Są po prostu delikatniejsze w obsłudze, co oznacza, że zgodnie z projektem ulegają mniejszemu zużyciu. Nawet jeśli napotkasz problem, jego naprawa prawdopodobnie będzie tańsza.

Oczywiście nie oznacza to, że basenowe pompy ciepła nie są pozbawione potencjalnych wad. Oprócz tego, że podgrzanie wody zajmie im więcej czasu (co oznacza, że nie można ich włączyć na kilka minut przed przybyciem gości na następną imprezę przy basenie), należy je również utrzymywać dłużej, aby utrzymać tę temperaturę wody. W zależności od tego, jak często korzystasz z basenu, łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której pompa ciepła do basenu będzie włączona przez większą część dnia.

Te koszty początkowe będą również wyższe w przypadku pomp ciepła do basenów. Sam sprzęt jest zwykle droższy, a czasem istotnie. Ponownie, nie możesz zapomnieć, że chociaż mają podobne cele, nadal mówisz o dwóch zupełnie różnych elementach wyposażenia.