licówki

Licówki na zęby – jak o nie dbać?

W niektórych przypadkach zaraz po nałożeniu licówek można zauważyć, że są nieco szorstkie. Te szorstkie plamy (zwykle z powodu dodatkowego cementu, który może przylegać do licówki) ścierają się po kilku dniach normalnego jedzenia i mycia zębów. Jeśli nie, dentysta może je wygładzić.

Jak trwałe są licówki?

Tradycyjne licówki porcelanowe LuxDentica.pl zwykle wytrzymują co najmniej 10 lat (a niektóre badania sugerują, że czasami mogą trwać nawet 20 lat), a licówki bez preparacji wytrzymują około 5 do 7 lat. Podjęcie pewnych środków ostrożności może pomóc w uzyskaniu jak najdłuższego życia. Te środki ostrożności obejmują:

  • Nie gryź twardych przedmiotów, takich jak długopisy, lód lub paznokcie.
  • Nigdy nie używaj zębów do otwierania opakowania.
  • Staraj się nie gryźć przednimi zębami. Jedz twardsze pokarmy tylko tylnymi zębami; pokrój twarde pokarmy, aby było to możliwe.
  • Jeśli zgrzytasz lub zaciskasz zęby w nocy, zaopatrz się w szynę lub uchwyt, aby chronić licówki.
  • Jeśli uprawiasz sport, powinieneś nosić ochraniacz na usta.
  • Jeśli zgrzytasz lub zaciskasz zęby, powinieneś zaopatrzyć się w ochraniacz na zęby lub aparat podtrzymujący.

Jaka jest różnica między licówkami, koronami i implantami?

Licówki to nie to samo, co implanty dentystyczne lub korony. Licówki pokrywają tylko przednią powierzchnię zęba, natomiast korony obejmują cały ząb. Licówki są również cieńsze od koron: około 1 mm, w porównaniu do 2 mm. Licówki są też mniej inwazyjne. Jeśli potrzebujesz korony, Twój dentysta będzie musiał spiłować lub oszlifować więcej zęba, aby przygotować go do założenia korony, niż byłoby to konieczne do nałożenia licówki.

W międzyczasie w kości umieszczany jest implant zastępujący brakujący ząb, a na nim zakładana jest korona. Po umieszczeniu implantu może upłynąć kilka miesięcy, zanim obszar wokół niego zagoi się na tyle, aby zastąpić ząb na górze. Licówki dentystyczne są najczęściej wykonywane z porcelany lub żywicy kompozytowej i wymagają intensywnych prac przygotowawczych. Ale są też licówki „no-prep”, które nakłada się w innym procesie.

Stosowanie tradycyjnych licówek dentystycznych zazwyczaj wiąże się ze szlifowaniem struktury zęba, a czasem usunięciem części zęba – nawet poza szkliwem. Pozwala to na prawidłowe umieszczenie, ale jest to również nieodwracalna procedura, która może być bolesna i często wymaga znieczulenia miejscowego. Redukcja zębów zależy od problemów dentystycznych i liczby zaangażowanych zębów. W przypadku kilku zębów dentysta może zamówić model woskowy, aby pokazać, jak będą wyglądały licówki.