Wyciek z pompa ciepła do basenu – jak sobie z nim poradzić?
Jeśli zobaczysz wodę w pompie ciepła lub wokół niej, nie panikuj. Twoja pierwsza myśl może być taka, że jest to wyciek, ale może to być po prostu tworzenie się kondensatu, a następnie kapanie z urządzenia. Za pomocą paska testowego chloru przetestuj wodę wokół pompy ciepła. Jeśli daje odczyt, to woda w basenie, a będziesz wiedział, że masz wyciek. Jeśli pasek testowy nie daje żadnych odczytów, możesz się zrelaksować — to tylko kondensacja. Jednak nadal należy to rozwiązać, ponieważ oznacza to, że pompa ciepła prawdopodobnie ma zatkany odpływ.
Podgrzewanie wody w basenie
Pompy basenowe przekazują ciepło z otaczającego powietrza do wody w basenie i działają na prąd. Podgrzewacze basenowe z pompą ciepła w rzeczywistości nie wytwarzają ciepła, tak jak grzejniki na gaz ziemny lub propan, co czyni je bardziej wydajnymi. Podgrzewacze basenowe z pompą ciepła działają w taki sam sposób, jak klimatyzator w Twoim domu i wykorzystują w dużej mierze tę samą technologię.
Podgrzewacze basenowe z pompą ciepła działają poprzez przeciąganie ciepłego powietrza z otoczenia przez wężownicę parownika za pomocą wentylatora. Wężownica parownika pobiera ciepło z przepływającego nad nim powietrza i przekazuje je krążącemu wewnątrz czynnikowi chłodniczemu. Podgrzany czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy po podgrzaniu, a następnie jest podawany do sprężarki, w której wzrasta ciśnienie i temperatura gazu.
Jak to działa?
Gorący gazowy czynnik chłodniczy opuszcza sprężarkę i wchodzi do wymiennika ciepła (skraplacza), gdzie ciepło jest przekazywane do wody basenowej krążącej po drugiej stronie skraplacza. Po opuszczeniu wymiennika ciepła gazowy czynnik chłodniczy ochładza się i powraca do stanu ciekłego przed wejściem do termicznego zaworu rozprężnego, w którym następuje obniżenie ciśnienia i temperatury czynnika chłodniczego. W tym momencie cykl zaczyna się od nowa i będzie trwał do momentu osiągnięcia przez basen żądanej temperatury.
Podgrzewacze basenowe z pompą ciepła działają inaczej w zależności od temperatury i wilgotności powietrza, z którego pobierają ciepło. Im wyższa temperatura i wilgotność powietrza, tym mniej energii zużyją do ogrzania basenu. Mogą jednak działać w warunkach tak niskich jak 40° F. Jeśli są połączone z systemem ogrzewania basenu słonecznego, wydajność i oszczędność energii zostaną jeszcze zwiększone. Chociaż są droższe, podgrzewacze basenowe z pompą ciepła będą tańsze w dłuższej perspektywie niż podgrzewacze basenowe na gaz ziemny lub propan.