prebiotyk

Prebiotyk a probiotyk

Jesteś tym co jesz. A dokładniej, jesteś tym, czym karmisz biliony małych stworzeń, które żyją w twoich jelitach. Wyściółka jelita, podobnie jak każda powierzchnia ciała, jest pokryta mikroskopijnymi stworzeniami, głównie bakteriami. Organizmy te tworzą mikroekosystem zwany mikrobiomem. I chociaż tak naprawdę nie zauważamy, że tam jest, odgrywa ogromną rolę w twoim zdrowiu, a nawet może wpływać na twój nastrój i zachowanie.

Prebiotyki

Prebiotyki to wyspecjalizowane włókna roślinne. Działają jak nawozy, które stymulują wzrost zdrowych bakterii w jelitach. Prebiotyki znajdują się w wielu owocach i warzywach, zwłaszcza tych, które zawierają złożone węglowodany, takie jak błonnik i skrobia oporna. Te węglowodany nie są trawione przez twoje ciało, więc przechodzą przez układ pokarmowy, aby stać się pożywieniem dla bakterii i innych drobnoustrojów.

Lista produktów prebiotycznych jest długa, od szparagów po bataty. Szybkie wyszukiwanie w Internecie przyniesie dziesiątki przykładów, podobnie jak konsultacja z zarejestrowanym dietetykiem. W dzisiejszych czasach lista suplementów prebiotycznych może być jeszcze dłuższa, ale zazwyczaj zawierają one złożone węglowodany, takie jak błonnik. Firmy uzupełniające wprowadzają na rynek produkty do określonych warunków, takich jak zdrowie kości i kontrola wagi, twierdząc, że ich składniki sprzyjają wzrostowi określonych rodzajów bakterii.

Probiotyki

Probiotyki różnią się tym, że zawierają żywe organizmy, zwykle specyficzne szczepy bakterii, które bezpośrednio zwiększają populację zdrowych drobnoustrojów w jelitach. Podobnie jak prebiotyki, probiotyki można przyjmować zarówno z pożywieniem, jak i suplementami. Prawdopodobnie najpopularniejszym probiotycznym pokarmem jest jogurt. Jogurt powstaje w wyniku fermentacji mleka z różnymi bakteriami, które pozostają w produkcie końcowym. Inne pokarmy fermentowane przez bakterie, takie jak kapusta kiszona, kombucha i kimchi, są również dobrym źródłem probiotyków.

Suplementy probiotyczne zawierają również żywe organizmy. Pojedyncza dawka może zawierać konkretny szczep drobnoustroju lub mieszankę drobnoustrojów. Podobnie jak w przypadku suplementów prebiotycznych, firmy zajmujące się suplementami probiotycznymi sprzedają produkty na określone schorzenia, takie jak zespół jelita drażliwego. Zarejestrowany dietetyk może pomóc w uporządkowaniu źródeł żywności prebiotyków i probiotyków.