Przecinarka tarczowa do metalu

Przecinarka tarczowa do metalu i drewna – jakie urządzenie wybrać?

Każda osoba w branży budowlanej prawdopodobnie będzie potrzebować szerokiej gamy pił, w tym tych, które są przystosowane do różnych scenariuszy, a także tych, które są przeznaczone do wykonywania określonych zadań. Stolarze lub każdy, kto ma domowy warsztat drzewny, będzie potrzebował zupełnie innego zestawu pił, z pewnym crossoverem.

Piły ręczne

Piły ręczne to po prostu wszelkiego rodzaju piły, które są zasilane siłą użytkownika, a nie elektrycznością, akumulatorem lub gazem. Piły te są powszechne w różnych branżach, a wiele z nich nadaje się również do szerokiego zakresu zadań w domu i ogrodzie. Zaletą tych pił jest to, że można je łatwo przenosić, zajmują bardzo mało miejsca do przechowywania i są tańsze niż piły elektryczne. Jednak zazwyczaj ukończenie zadania zajmuje więcej czasu niż odpowiednik zasilany, więc mogą być najbardziej odpowiednie do mniejszych zadań.

Rodzaje pił ręcznych

Piła do metalu została stworzona do przecinania metalu, a dzięki cienkiemu ostrzu dobrze sprawdza się przy przecinaniu cienkich materiałów, takich jak plastikowe czy metalowe rury. Przy bardzo okazjonalnym użyciu może być również używana jako piła uniwersalna do cięcia drewna, ale może to spowodować uszkodzenie ostrza. Idealna do cięcia rur i rurek, piła do metalu jest jednym z najpopularniejszych rodzajów pił. Są lekkie i wszechstronne, zdolne do cięcia drewna, metalu, plastiku i innych materiałów za pomocą ostrzy tnących do określonych materiałów o liczbie zębów w zakresie od około 18 do 32 na cal.

Piła do kopiowania

Piła do kopiowania, podobnie jak piła do metalu, ma ostrze, które jest zabezpieczone naprężeniem. Służy do wykonywania zakrzywionych cięć w drewnie i stąd właśnie wzięła się jego nazwa, ponieważ idealnie nadaje się do tworzenia połączeń skośnych, a nie połączeń ukośnych. Brzeszczoty tych pił są wąskie i mają od 15 do 17 zębów na cal ostrza. Te piły są lekkie i zazwyczaj mierzą około 6 cali średnicy.

Piła poprzeczna

Zaprojektowana specjalnie do zgrubnego cięcia drewna, piła poprzeczna ma stosunkowo grube ostrze z dużymi, ściętymi zębami. Tradycyjne 2-osobowe piły poprzeczne (zwane również piłami do ścinania) mają uchwyt na każdym końcu i są przeznaczone dla dwóch osób do cięcia poprzecznego (prostopadle) włókien drewna. Bardziej powszechna piła poprzeczna dla jednej osoby doskonale nadaje się do zgrubnego cięcia tarcicy, przycinania konarów lub gałęzi, a także doskonale sprawdza się na kempingu lub w miejscu pracy.